Aşırı Terleme Tedavisi


Terlemek vücut için doğal, fizyolojik bir olaydır. Hiperhidroz yani aşırı terleme pek çok kişi için büyük bir sorundur. Aşırı terleme genel vücut terlemesinde artış veya bölgesel terleme artışı şeklinde olabilir. Bölgesel şikayet olarak en çok koltuk altı, el ve ayak terlemeleri karşımıza çıkar.

Aşırı terleme kişinin yapısı gereği olabilir. Bazı insanlar çocukluklarından itibaren hareket esnasında veya stresli durumlarda aşırı terlerler. Bu durum, o kişi için aslında bir sağlık sorunu değildir. Ancak normalde terleme şikayeti olmayan bir kişi birden bire  aşırı terlemeye başlarsa bu bir hastalığın işareti olabilir.

Aşırı terlemenin en önemli nedenleri arasında stres, tiroid bezinin aşırı çalışması, böbrek üstü bezinde görülen hastalıklar, menopoz, hipoglisemi, şişmanlık, bazı kanserlerin tedavisinde kullanılan ilaçlar ve hormonlar yer alır. Sistemik hastalıklardan diyabete, kalp yetmezliğine  kadar pek çok sağlık sorunu da bu tür terleme yapabilir. Pratikte en çok görülen terleme şekli; strese bağlı olan ve özellikle avuç içi, ayak tabanı, koltuk altı ve daha az olarak da yüz ve kasıkta terleme yapan tiptir.

Terleme olan bölgelerde bakteri üremesi kolaylaşacağı için aşırı terleme kokuya da neden olur ve kişinin fiziksel ve sosyal hayatını negatif yönde etkiler. El terlemeleri tokalaşırken, yazı yazarken veya birşey tutarken kişi için can sıkıcı bir durum oluşturur. Ayak terlemeleri mantar ve bakteriyel infeksiyonlara zemin hazırlar. Çorap lekesi ve kokuya neden olarak insanları zor duruma sokar. Koltuk altı terlemeleri ise tüm kıyafetlerde leke ve koku problemi yaratır. Tüm bunlar kişiler için büyük problemdir.

 

En etkili yöntem

Tedavi amaçlı uygulanan lokal solüsyonlar ve pudralar ise ancak çok kısa süreli var olan ter salgısını kurutmak amacı ile uygulanabilecek çok eski seçeneklerden biri. Gündelik yaşamdaki aşırı terleme miktarının üzerinde fazlaca etkisi olmayan bu yöntemler artık birçok kişi tarafından tamamen unutulmuş tedavi seçeneklerinden biri.

Son yıllarda estetikte çağın mucizesi olarak tanımlanan sayesinde, hem göz çevresi, alın ve kaş ortasındaki kırışıklıkları , nörolojik vakalar bunun yanında yüksek teknolojinin bile tedavi sağlayamadığı aşırı terleme tedavi edilerek, başarılı sonuçlar sağlanıyor. Kadın ve erkeklerde kolaylıkla uygulanabilecek bu yöntem ortalama 15-30 dakika içindeki yapılan pratik bir uygulama ile ortalama 6-8 ay boyunca rahat etmenizi sağlıyor.

Nasıl uygulanıyor?

El içi, ayak tabanı ve koltuk altındaki terlemeye karşı botox uygulamaları oldukça pratik bir şekilde uygulanıyor. Problem olan bölgede ilk aşamada gerçekten terleyen bölge, testler ile tespit edilir, daha sonraki aşamada bölgeye uyuşturucu niteliği taşıyan kremler tatbik edilir ve 15 dakika beklettikten sonra uygulamaya başlanır.

Son derece ince uçlu (insülin enjektörü) vasıtasıyla problemli olan bölge içine botox ilacı enjekte edilir, aşırı bir acı hissi duymadan, tedavi için defalarca zaman ayırmadan ve cerrahi herhangi bir bakıma gerek kalmadan ortalama 6-8 ay boyunca hem terlemenin miktarı oldukça azalır, hem de terin rahatsız edici kokusundan kurtulunur. Botox bu bölgede aşırı çalışan ter bezlerini etkilediğinden, terleme sorunu da giderilmiş olacaktır. 

Çeşitli sebeplerle aşırı terleyenler bu yazı sorunsuz geçirebilirler. Çünkü ; tıbbın birçok alanında çok etkili sonuçlar veren güvenli ve deneyimli ellerde uygulanmasıyla kolaylıkla kontrol altına alınabilmektedir.


Yukarı