Dolgu


KIRIŞIKLIKLAR VE ÇİZGİLER NEDEN OLUŞUR?

Yaşlanma ile birlikte cildin hyalüronik asit içeriği azalır ve cildin su tutma kapasitesi düşer. Deride  bulunan kolajen ve elastik lifler kırılmaya ve eskimeye başlar. Bu kırılmalar doğal yaşlanma sürecimizin bir parçası olmakla birlikte, fazla kaş çatma, gözleri kısarak bakma, gülümseme ve diğer yüz mimikleri de çizgilerin oluşmasına katkıda bulunurlar.
Sigara içmek ve kirli hava gibi çevresel faktörler de yaşlanmayı hızlandırırlar. Yüz kırışıklıklarını doldurmak için en sık olarak-kullanılan-işlem-dolgu-tedavisidir.

Dolgu tedavisi dudakların dolgunlaştırılması işleminde en yaygın ve etkili yöntemdir.


GEÇİCİ DOLGU MADDELERİ NEDİR?

HYALURONİK ASİT (Restylane, Teosyal, Juvederm vb) NEDİR?

Restylane, Teosyal, Juvederm gibi dolgu maddeleri laboratuar koşullarında üretilen hayvansal hammadde içermeyen, berrak kristal jel görünümlü Hyaluronik asittir. (Cildimizde bulunan hücreler arası dolgu maddesidir). Deriye injekte edildiği zaman, vücudun kendi hyaluronik asiti ile birleşerek hacim oluşturur.

Hacminin 1000 katı kadar su çekme kapasitesine sahiptir. Bu hacim ile dudakların dolgunlaştırılması, çizgilerin, kırışıklıkların doldurulması ve yüz kıvrımlarının tedavi edilmesi sağlanmaktadır.

Hızlı ve kolay uygulanmasının yanı sıra, görülebilir sonuçların hemen elde edilmesine-olanak-sağlar.

Hyaluronik asit, enjekte edildiği bölgedeki benzer yapı elemanları ile birleşerek, vücut yapı taşı gibi davranır. Herhangi bir alerjik reaksiyon veya yabancı cisim etkisi yoktur. Kimyasal yapısına yeni bağlar eklenerek uzun süre parçalanmadan vücutta kalması sağlanmıştır.

Vücudun kendi yapı elemanları ile aynı yapıda olduğu için parçalanma ürünleri de vücuda zararlı değildir. Uygulama öncesi, test yapmaya gerek yoktur. 

DOLGU HANGİ KIRIŞIKLIKLARIN TEDAVİSİNDE KULLANILIR?

Cerrahi olmayan basit bir işlemle yüz gerginliğini sağlayan dolgu enjeksiyonları , dudak çevresi ve yüzün alt yarısındaki çizgi ve kırışıklıkları giderir.

Doğru uygulandığında özellikle dudak, burun ve yanak arasında oluşan çizgilerin yok edilmesi ve dudak estetiğinde, mükemmel sonuçlar alınmaktadır.

Yüzde etkili ve sağlıklı bir şekilde çok daha genç bir görünüm elde edilebilmektedir.

Genellikle burun seviyesinin üstündeki kırışıklıklara  Botox uygulanırken, burun seviyesinin altındaki kırışıklık tedavilerinde dolgudan yararlanılır.

DOLGU MADDELERİ NERELERDE KULLANILIR?                                                                                     

  • Dudak dolgunlaştırılması.
  • Akne izleri giderilmesinde
  • Çökük yanaklar
  • Derin yüz çizgilerinin Tedavisi
  • Kırışıklık Tedavisinde
  • Derideki Katlantıların Giderilmesinde
  • Kaza veya travma sonucu oluşan deformiteler
  • Yanak ve elmacık kemiği dolgunlaştırılmasında
  • Göz çevresindeki kırışıklıkların giderilmesinde kullanılmaktadır

DOLGU TEDAVİSİ AĞRILI MIDIR?

Lokal anestezik bir krem ile 45 dakika süren bir anestezi yeterli olmaktadır. Yüz dolgusu çok rahat tolere edilebilen bir tedavidir. Dudak sinir yoğunluğu açısından çok zengin bir bölge olduğu için dolgunlaştırma işleminde yine anestezik krem tercih edilebilir.

DOLGU TEDAVİSİNİN YAN ETKİSİ VAR MIDIR?

Hyalüronik asit 1996’dan beri dünya üzerinde 70 ülkede 2 milyondan fazla kişiye güvenle uygulanmıştır. Çok ender olmakla birlikte tedavi edilen bölgede birkaç saat süren hafif bir şişme olabilir. Makyaj ile kolaylıkla kapatılabilecek hafiflikte olan morluklar görülebilir. Allerjik reaksiyonlar çok nadir görülürler.Enjeksiyon bölgesinde kızarıklık, kaşınma veya sertlik oluşabilir. Hyaluronik asit ile yüz dolgusu tedavisi, genellikle estetik operasyona bir alternatif olarak uygulanır. Hyaluronik asit kullanımı güvenli olup tedavi öncesi herhangi bir test uygulaması gerektirmemektedir.

DOLGU TEDAVİSİ SONRASINDA BEKLENTİLERİM NELER OLABİLİR ?

Hyalüronik asit enjeksiyonundan sonra doğal bir görünüm sağlanır. Yüz dolgusu veya dudak dolgusu işlemlerini öğle yemeği tatilinde yaptırıp günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Herhangi bir ön test yaptırmanıza gerek yoktur. Ancak uygulayan kişinin uzman ve tecrübeli olması önemlidir.

Dolgu enjeksiyonlarından sonra normal aktivitelerinize hemen geri dönebilirsiniz. Etkisi kullanılan materyale göre 6-12 ay devam eder.


Yukarı